Her gün elma yemek doğru mu?

By | March 20, 2022

Elma yemenin sağlığa faydaları çok ve çeşitlidir. Mucize meyve ve beslenme gücü olarak adlandırıldı. Düşük kalorili, az yağlıdırlar ve eser miktarda sodyum içerirler. Ayrıca, herhangi bir kolesterol veya yağ içermezler. Ayrıca kilo yönetimine yardımcı olurlar ve çeşitli kanser türlerinin önlenmesine yardımcı olurlar. Ama elmalar sağlıklı mı? Sağlığınızı nasıl iyileştirebileceklerini görelim.
Elmadaki antioksidanlar, belirli kanser türlerine yakalanma riskinizi azaltabilir. Bazı araştırmalar, günde bir elma yemenin bazı kanser türlerini geliştirme şansınızı azaltabileceğini gösteriyor. Bununla birlikte, tüketildikten sonra ağzınızı iyice yıkamak önemlidir. Elmaları kaşıkla yemek de tavsiye edilir. Çeşitlerini lezzetine ve sağlığa faydalarına göre seçebilirsiniz. En çok önerilen tür Granny Smith’tir.
Orta boy bir elma yaklaşık 95 kaloriye sahiptir. Meyveyi buzdolabında iki ay saklamalısınız. Bir parça taze elma birkaç hafta saklanır. Meyveyi yemeden önce iyice temizlemelisiniz. Orta boy bir elma iki aya kadar saklanabilir. Meyveyi soymak için zaman ayırmayı sevmiyorsanız, bu iyi bir seçimdir. Ancak hassas bir mideniz varsa kabuğunu yememelisiniz. Bunun yerine, çekirdeği yemelisiniz.
Elma yemek sağlığınız için faydalı olsa da, porsiyon başına makul miktarda karbonhidrat içerdiğini unutmamak önemlidir. Bu nedenle, düşük karbonhidratlı veya ketojenik diyet yapan kişiler elma tüketimini azaltmak isteyebilir. Sağlıklı bir diyet için de iyi bir seçimdir, ancak herhangi bir meyvenin çok fazlası sindirim sorunlarına neden olabilir. Elmanın yanı sıra diğer meyveleri de günlük diyetinize dahil edebilirsiniz. Benzer besinler sunarlar ve yemeğinizin lezzetine katkıda bulunurlar.
Elmalar sağlığınız için iyi olan birçok besin içerir. Orta boy bir elma 95 kalori içerir. İyi bir atıştırmalıktır ve diyetinize daha fazla meyve almanın harika bir yoludur. Elma, harika bir antioksidan kaynağı olmasının yanı sıra düşük kalorili ve yüksek liflidir. Bu nedenle, kilo kaybı için mükemmel bir seçenektir. Tatlarının yanı sıra elmalar vücudunuz için harikadır.
Sağlığınız için iyi olmasının yanı sıra, elma yemek çok çeşitli hastalıklarla savaşmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, kalp hastalığı ve felç riskini azalttığı bilinmektedir. Ayrıca elma, iltihabı azaltan ve kalp sağlığını artıran flavonoidler içerir. Bu nedenle, günde bir elma, bu rahatsızlıklardan kaçınmanın harika bir yoludur. Ancak Apple hayranı değilseniz içerdiği kalorilerden korkmayın.
Orta boy bir elma çok fazla besin içerir. Orta boy bir elma, günlük beş kotanızı karşılamanıza yardımcı olabilecek meyvelerden biridir. Lezzetinin yanı sıra, sağlığınız için iyi olan antioksidanlara da sahiptir. Ve bir olgunlaşmamışın besin içeriğine gelince, lifin yarısından fazlasını içerir. Ayrıca etten daha sağlıklı bakterilere sahiptir.
Bir elmayı pişirmenin en iyi yolu onu soymaktır. Yemeden önce bütün bir elmayı pişirmeniz önerilir. Bu, suda çözünen vitaminlerin sayısını azaltmanıza yardımcı olacaktır. Başka bir yöntem, bir kabartma tozu çözeltisi içinde pişirmektir. Pişirildiğinde vücudunuz için gerekli olan besinleri sağlar. Ayrıca vücudunuzu kanser gibi ciddi hastalıklardan korumaya yardımcı olur. Ama yine de meyveyi soymak daha iyidir.
Sağlık yararlarına ek olarak, her gün bir elma yemenin başka birçok faydası vardır. Kalbinize yardımcı olabilir. Mükemmel bir lif kaynağıdır. Dişleriniz için uygundur ve çürükleri önlemeye yardımcı olur. Antioksidanları ve lifleri diş eti hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilir. Sağlığınız için en iyi meyve elmadır. Bir elma, esansiyel yağ asitlerinin yaklaşık yüzde 50’sini içerir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *