Abur cubur neden sağlıklı değil?

By | March 20, 2022

Yaygın bir soru, “Abur cubur neden sağlıklı değil?”dir. Ne yazık ki, cevabı bulmak göründüğü kadar kolay değil. Sağlıklı yiyecekler gibi görünen sağlıksız yiyeceklerin birçok örneği vardır. Örneğin, kahvaltı çubukları ve meyve içecekleri, şeker çubuklarıyla aynı şekeri içerir. Aynısı, üreticilerin daha sağlıklı olarak pazarladığı, ancak genellikle benzer beslenme profillerine sahip olan glütensiz ürünler için de geçerlidir. Cevap, bir ürün için ne kadar bilgi ödemeye hazır olduğumuzda yatmaktadır.
Abur cubur ve sağlıklı gıda arasındaki temel farklardan biri, doyma değerinin olmamasıdır. Bu, özellikle zaten doymadıysak, fazla yemeye meyilli olduğumuz anlamına gelir. Yeterli besine sahip olmadığı için yememiz gerekenden daha fazla abur cubur yiyoruz. Ve vücudumuz bir porsiyondan fazlasına ihtiyaç duyduğundan, abur cubur daha sağlıklı yiyeceklerin yerini alma eğilimindedir. Soda içenler az yağlı süt ürünleri almıyor ve atıştırmalıklar olması gerektiği kadar meyve ve sebze yemiyor.
Sağlıklı ve sağlıksız yiyecekler arasındaki fark, kalori ve yağ içeriğinde yatmaktadır. Abur cubur tüketirken, fiziksel aktiviteyi dahil ettiğinizden emin olun. Örneğin, yemek yedikten sonra hızlı bir yürüyüş yapın veya hızlı bir kardiyo seansı yapın. Daha sonra hareket etmek istemiyorsanız, yediğiniz abur cuburları yememelisiniz. Aç hissetmenize neden olabilir, ancak kilo vermenize yardımcı olmaz.
Abur cuburların besin değeri çok azdır ve hastalık riskini artırır. Artan obezite riskine ek olarak, abur cubur daha sağlıklı yiyeceklerin yerini alma eğilimindedir. Örneğin, gazoz içenler sebze ve az yağlı süt ürünlerine yüklenmek yerine onlardan yeterince almıyorlar. Gazlı içecekler içenler bile sağlıklı kalmak için ihtiyaç duydukları meyve ve sebzeleri yeterince almıyorlar. Abur cuburun neden bu kadar kötü olduğunu merak ediyorsanız, aşağıdaki nedenleri göz önünde bulundurun.
En önemli sebep basit. Abur cubur yüksek miktarda şeker ve yağ içerir ve sağlığınız için kötüdür. Vücudunuz için kötü olmasının yanı sıra, kansere yakalanma riskinin artmasını da içerir. Bu nedenle, genel sağlığınız için zararlı olabilir. Sonuç olarak, abur cuburun neden sağlıklı olmadığını anlamak önemlidir? Abur cuburdan kaçınmak için birçok iyi neden var. Ve unutmayın: bu sizin için sağlıklı değil!
Abur cuburların sağlıklı olmamasının birkaç nedeni vardır. Hızlı hazırlanan ve servis edilen bir fast food porsiyonudur ve sağlıklı bir seçenek değildir. Ayrıca, abur cubur çok miktarda yağ ve şeker içerir. Bu yiyeceklerden fazla besin alamazsınız ve bu sizin için iyi değildir. Bu nedenle, tam tahıllı, az yağlı ve organik yiyeceklere bağlı kalmak en iyisidir.
Sağlıklı ve sağlıksız yiyecekler arasındaki önemli farklar arasında yağ ve kalori bulunur. Tipik olarak, bir fast-food yemeği, kalbiniz için iyi olmayan birçok doymuş yağ içerir. Ayrıca lipit profiliniz için kötü olan yüksek miktarda trans yağ içerir. Abur cuburdan kaçınmanın yollarını arıyorsanız, ergenler üzerindeki etkilerini okumalısınız. Daha sağlıklı yemek istiyorsanız, trans yağ ürünlerinden kaçının.
Abur cubur söz konusu olduğunda, kalorilerinin yüksek olduğunu ve besin maddelerinden yoksun olduğunu anlamak önemlidir. İşlenmiş gıdaları doğal gıdalarla karıştırmak yaygın bir hatadır. Sorun şu ki, abur cubur sağlıklı değil. Tersi doğrudur. Sağlıklı yiyeceklerin bir kısmı değildir. Taze, doğal ve organik besinler tüketmelisiniz. Çeşitli sağlıklı ve lezzetli seçeneklerden yararlanacaksınız.
İnsanların abur cubur yemeyi seçmesinin ana nedeni, kolay olmasıdır. Ucuz olduğu için kullanışlı ve çekici. Ve yüksek oranda işlendiği için besin değeri düşüktür. Sonuç olarak, çoğu insan ihtiyaç duyduğundan daha fazla abur cubur yer. Ve bu hiç sağlıklı değil! Kilonuz için endişeleniyorsanız dengeli bir diyet yemelisiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *